O czym pisać na blogu? Skąd brać pomysły na tematy?
Dobry artykuł blogowy powinien rozwiązywać problemy Twoich potencjalnych klientów. W ten sposób dostarczysz im cenną wiedzę, a przy okazji, w całkowicie naturalny sposób, zarekomendujesz oferowane produkty lub usługi. Jak poznać potrzeby grupy docelowej i w oparciu o nie wybrać odpowiednie tematy na blog?
Spis treści
Blog firmowy a zapytania internautów
Blog firmowy jest narzędziem pomagającym budować widoczność strony internetowej w wynikach wyszukiwania dla konkretnych fraz problemowych i informacyjnych, które są wpisywane przez użytkowników w celu uzyskania porady lub rozwiązania konkretnego problemu. To rodzaj inbound marketingu (marketingu przychodzącego), którego założeniem jest to, że odbiorca sam, z własnej woli trafia na materiały będące przekazem reklamowym. W omawianym przypadku będą nim artykuły blogowe. Co ważne, muszą to być wartościowe treści, w których w naturalny sposób przedstawione są produkty lub usługi Twojej firmy.
Przykładowo, jeśli prowadzisz sklep internetowy z obuwiem dla biegaczy, to dobrym pomysłem będzie napisanie artykułu odpowiadającego na zapytanie “Jakie buty do biegania na bieżni?”, którego szuka około 20 osób miesięcznie.
Możesz napisać nawet najbardziej szczegółowy artykuł, ale nie zdobędzie on żadnej popularności jeśli napiszesz go na temat, którego nie poszukują Twoi odbiorcy lub użyjesz innych fraz niż te, które oni wpisują.
Skąd pozyskać szczegółowe dane o wyszukiwaniach? Z pomocą przychodzi research i narzędzia analityczne, które przedstawiamy poniżej.
Autouzupełnianie w wyszukiwarce Google
To najprostszy sposób na sprawdzenie popularnych zapytań wpisywanych w wyszukiwarce Google. Wybierz temat, który chciałbyś poruszyć na blogu, a następnie spróbuj wcielić się w rolę potencjalnego klienta i zacznij wpisywać początek zapytania w pasku wyszukiwania Google. Przykładowo, zacznij pisać “Jakie buty do biegania na..”. Wyszukiwarka zasugeruje Ci propozycje zapytań. Jak widzisz, jest tutaj też wspomniana wcześniej fraza “Jakie buty do biegania na bieżni”.
Ważne! Podpowiedzi wyszukiwarki Google powstają na podstawie kilku parametrów, m.in. popularności zapytań, języka, lokalizacji, a także Twojej historii wyszukiwania. Z tego powodu, sprawdzanie fraz warto przeprowadzić w trybie incognito przeglądarki internetowej.
Autouzupełnianie to najłatwiejszy sposób na odkrycie zapytań, które cieszą się popularnością. Niestety to narzędzie nie pozwoli nam poznać nawet przybliżonej liczby wyszukiwań, a także nie zasugeruje zapytań problemowych na podstawie innych fraz.
Jak skorzystać? Po prostu wpisz zapytanie do wyszukiwarki Google.
Google Trends
Google Trends to bardziej zaawansowane narzędzie, które pozwala poznać najpopularniejsze zapytania skierowane do wyszukiwarki Google w konkretnym czasie wraz z konkretną liczbą wyszukiwań, a także porównywać popularność kilku różnych fraz. Dzięki temu narzędziu, w czasie rzeczywistym możemy obserwować jakie tematy stają się popularne wśród użytkowników w różnych krajach, a także obserwować trendy sezonowe – np. znaczny wzrost zapytań związanych ze smogiem i oczyszczaczami powietrza od października do stycznia.
Jak skorzystać? Odwiedź stronę trends.google.com
Social media
W tym przypadku nie mamy do dyspozycji gotowego narzędzia, ale musimy wykonać pracę polegającą na przygotowaniu odpowiedniego researchu. Grupy tematyczne to aktualnie jedna z najpopularniejszych funkcji Facebooka, która skupia społeczności wokół danego zagadnienia. Poszukaj i dołącz do grup związanych z Twoją branżą. Każdego dnia pojawiają się na nich nowe pytania. Zbierz te najpopularniejsze i przygotuj na ten temat artykuł na swoim blogu firmowym. O ile pozwala na to regulamin danej grupy, po opublikowaniu możesz udostępnić go jako odpowiedź na zadane pytanie.
Answer The Public
Answer The Public to narzędzie do szukania pomysłów na treści. Po wpisaniu do wyszukiwarki słowa kluczowego, aplikacja wyświetli propozycje fraz problemowych i informacyjnych. Wszystkie dane prezentowane są w postaci czytelnych grafów. Wyniki podzielone są na kilka sekcji:
- słowo kluczowe w połączeniu z zaimkami pytającymi (co? jak? gdzie? kiedy? dlaczego? który?),
- słowo kluczowe w połączeniu z przyimkami (“z”, “do”, “nad”, “pod” i inne),
- wszystkie zapytania alfabetycznie,
- powiązane zapytania.
Z wyszukiwania pomysłów na treści za pomocą narzędzia Answer The Public można skorzystać 2 razy dziennie całkowicie za darmo. W przypadku większej liczby wyszukiwań, konieczny będzie zakup płatnego planu.
Jak skorzystać? Odwiedź stronę answerthepublic.com.
Ahrefs Keyword Generator
Ahrefs to zaawansowany pakiet narzędzi SEO, który umożliwia m.in. analizę profilu linków, szczegółowy research fraz kluczowych i ocenę strony internetowej pod kątem parametrów SEO. Jest to jedno z obowiązkowych narzędzi wykorzystywanych przy działaniach związanych z pozycjonowaniem i optymalizacją stron internetowych. Niestety jest to dość drogie rozwiązanie (najtańszy pakiet kosztuje 100 dolarów miesięcznie), dlatego dysponują nim przede wszystkim wyspecjalizowane agencje SEO.
Na szczęście Ahrefs udostępnia też bezpłatny pakiet 10 narzędzi SEO, w tym generator słów kluczowych. Różnica w stosunku do płatnej wersji polega na tym, że narzędzie nie jest aż tak bardzo szczegółowe i wyświetla mniej propozycji słów kluczowych.
Jak skorzystać? Odwiedź stronę Ahrefs Free Keyword Generator.
Senuto
Senuto to polskie narzędzie SEO o możliwościach zbliżonych do Ahrefs. W przeciwieństwie do konkurenta, daje możliwość bezpośredniej integracji z usługą Google Analytics i dostarcza dodatkowe materiały w języku polskim (aktywnie prowadzony blog, regularne webinary i spotkania na żywo).
Recykling treści
Warto regularnie wracać do opublikowanych wcześniej artykułów i sprawdzać ich statystyki, a także to, jak odbiorcy na nie reagowali. Jeśli okaże się, że w artykule szczególnym zainteresowaniem cieszyło się jedno omówione zagadnienie, to warto na ten temat stworzyć nowy wpis rozwijając go bardziej szczegółowo. Niektóre tematy po jakimś czasie wymagają też aktualizacji lub rozbudowy.
Dowiedz się więcej: Co to jest recykling treści i czy warto w niego inwestować?
Skuteczny blog jest efektem przemyślanej strategii content marketingowej
Blog, który pozyskuje klientów jest wynikiem skoordynowanych działań na wielu obszarach (m.in. optymalizacja techniczna, dogłębny research, którego wynikiem jest strategia content marketingowa i regularnie publikowane artykuły blogowe, których język i konstrukcja jest atrakcyjna zarówno dla odbiorców, jak i robotów indeksujących wyszukiwarek internetowych). Z tego powodu jest to zadanie, które warto zlecić agencji SEO.
Specjaliści ds. contentu wykonają analizę konkurencji i z jej uwzględnieniem przygotują strategię content marketingową, w której znajdą się m.in. informacje o grupach odbiorców, do których kierowane będą artykuły. Zostanie przygotowany harmonogram publikacji treści, które przygotowane będą zgodnie z najważniejszymi zasadami SEO – układem, strukturą nagłówków, nasyceniem frazami kluczowymi i linkowaniem wewnętrznym.
Dowiedz się więcej: Strategia content marketingowa – dlaczego warto ją mieć i co powinna zawierać?