Brand marketing – na czym polega i kiedy warto go stosować?
Zakładając firmę zapewne marzysz o wielkim sukcesie. Aby go osiągnąć, Twoja marka powinna być rozpoznawalna i wzbudzać zaufanie. Oferta firm z dobrze wykreowanym wizerunkiem przemawia do znacznie większej grupy odbiorców. Jak zadbać o odpowiednią strategię, która pomoże w osiągnięciu takiego celu? Zacznij od brand marketingu.
Spis treści
Co to jest brand?
Brand to angielskie słowo, które w dokładnym tłumaczeniu oznacza “marka”. Brand to jednak szereg elementów składających się na spójność marki, w tym:
- logo,
- określony kolor wyróżniający daną markę,
- charakterystyczny dźwięk,
- nazwa,
- slogan,
- hasło.
Dzięki dbałości o taką spójność, marka jest rozpoznawalna i tym samym konsumenci z łatwością przypisują dany produkt lub usługę do konkretnego brandu. Może również wywoływać u nich pozytywne skojarzenia jak na przykład: innowacyjność, wysoka jakość produktów, rzetelność. Firma, która kojarzona jest właśnie z takimi pozytywnymi cechami, nie ma problemu z wprowadzeniem na rynek nowej usługi lub produktu, ponieważ odbiorcy chętniej korzystają z oferty wiedząc, że marka jest niezawodna.
Czym się charakteryzuje branding marki?
Zacznijmy od tego, czym jest branding. To podejmowanie różnych działań, mających na celu zbudowanie unikalnego, niepowtarzalnego wizerunku firmy oraz zwiększenie świadomości marki. Branding powinien przynosić konkretne korzyści, jak na przykład większą popularność oraz idący za tym większy zysk. Jak to osiągnąć?
Podstawą jest stworzenie strategii, która pozwala obrać określony kierunek działania. Zaczynamy od nadania firmie nazwy, dobrania pasującego sloganu, zaprojektowania logo. Dlaczego właśnie te czynności wykonujemy na samym początku? Te trzy elementy są bardzo ważne, prawdopodobnie nawet najważniejsze, gdyż to właśnie one najbardziej zapadają odbiorcy w pamięć.
W kolejnym kroku zajmujemy się identyfikacją wizualną firmy. Należy przygotować wszystkie niezbędne materiały, które wykorzystywane będą w różnych kanałach komunikacji. To właśnie na nich zostanie przedstawiona oferta firmy, skierowana do konkretnej grupy docelowej.
W brandingu należy skupić się na tym, co wyróżnia daną markę: przedstawić jej unikalne cechy. Pamiętaj, że marka musi również odznaczać się na tle konkurencji.
Co to jest brand marketing?
Wiesz już, co to jest brand oraz branding. Ale czy wiesz co się stanie, kiedy połączymy branding wraz z działaniami marketingowymi? Powstanie brand marketing, czyli działania, które wykreują tożsamość firmy i pomogą w tym, by marka była kojarzona dokładnie z tymi cechami, które wybierzesz.
Brand marketing różni się od marketingu tradycyjnego tym, że skupia się na promowaniu produktu i marki jednocześnie. Prawidłowo i rzetelnie dobrane działania promocyjne pomagają w reklamie obu tych elementów w tym samym czasie.
Zbudowanie silnej marki opartej na brand marketingu nie jest łatwe i wymaga cierpliwości. Strategia może przynieść firmie ogromne zyski, jednak nie jest ona możliwa do zrealizowania w krótkim czasie. Prace nad osiągnięciem sukcesu wymagają bardzo dużego zaangażowania i są niestety czasochłonne. Należy skupić się nad rozwojem, jakością i innowacyjnością produktu, równocześnie prowadząc działania promujące markę.
Jakie korzyści przynosi brand marketing?
Brand marketing może przynieść firmie wiele korzyści. Dobrze opracowana i wdrożona strategia sprawia, że odbiorca ufa marce. Dzięki temu budowana jest stała baza klientów. Chętnie wracają oni po oferowane, nawet nowe na rynku, produkty. Firma nie musi obawiać się w takich przypadkach, czy najnowsza produkcja będzie cieszyć się zainteresowaniem. Takie marki mają zdecydowaną przewagę na rynku. Są rozpoznawalne, mają prestiż, dlatego to one dyktują ceny konkurencji.
Jak zbudować strategię brand marketingową?
Strategiczny brand marketing wymaga opracowania bardzo dokładnego planu. By móc go stworzyć, musisz określić wizję i wartość firmy, historię marki, grupę docelową oraz zadbać o – najważniejszą w brandingu – spójność marki. Będzie to długoterminowy plan, który należy wykonać rzetelnie krok po kroku. Jak go przeprowadzić?
Wykonaj analizę konkurencji oraz odpowiedz na poniższe pytania, aby jak najlepiej zdefiniować swoje cele.
- Jak Twoja firma ma być postrzegana przez innych?
- Do jakiej grupy docelowej chcesz trafić?
- Czy historia marki pomoże Ci w tworzeniu społeczności?
Określ, w którym segmencie cenowym rynku chcesz zaistnieć, na jakich kanałach promowana będzie Twoja marka oraz jakie poszczególne działania reklamowe wybierzesz. Masz do wyboru wiele możliwości, np.:
- Social Media
- Digital Marketing
- Content Marketing
- Email Marketing
- działania ATL (prowadzone w mediach tradycyjnych).
Musisz wybrać obszar, który pozwoli Ci pozyskać najwięcej odbiorców, a przede wszystkim wzbudzi zaufanie nowych konsumentów.