
Komunikacja w social mediach i najczęściej popełniane błędy
Czy znasz zasady skutecznej komunikacji w social mediach? Zanim rozpoczniesz przygodę z mediami społecznościowymi ułóż strategię i postępuj według przygotowanych wytycznych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę. A czy wiesz, jakie błędy najczęściej są popełnianie w social mediach? Sprawdź to i… nie popełniaj ich!
Spis treści
8 zasad skutecznej komunikacji w mediach społecznościowych
Niestety nie ma jednej instrukcji, która krok po kroku pokieruje przedsiębiorcę, jak działać w social mediach. Istnieją jednak sprawdzone i opracowane już metody, które mogą pomóc w osiągnięciu zamierzonego celu, np. zbudowaniu społeczności, sprzedaży usług/produktów czy też zbudowaniu świadomości o nowo powstałej marce. Zatem… co wiemy na pewno? Poznaj podstawy strategii komunikacji.
1. Określenie grupy docelowej
Zanim dodasz pierwszy post, zanim nawet zarezerwujesz nazwę swojego profilu w social mediach, zastanów się, kto należy do Twojej grupy docelowej. Do kogo chcesz kierować swoje treści? Dla kogo nazwa profilu, zdjęcia, filmy mają być atrakcyjne? Utwórz charakterystykę grupy, do której chcesz dotrzeć. Będzie to fundament Twojej strategii.
2. Dostosowanie treści oraz zdjęć do odbiorców
Po określeniu grupy docelowej musisz zastanowić się nad tym, jakimi treściami będą oni zainteresowani. Jakiego języka używać, czy pisać w sposób prosty, językiem, który używamy na co dzień, stosować dużo emotikonów, a może jednak Twoja grupa docelowa oczekuje poważniejszych treści wraz z ekspercką wiedzą?
Młodszy użytkownik preferuje inne treści i zdjęcia niż osoba znacznie dojrzalsza. Zastanów się, czego oczekują użytkownicy, do których chcesz kierować swój przekaz.
3. Angażowanie użytkowników
Jeśli została już określona grupa odbiorców oraz przeanalizowano, w jaki sposób najlepiej się z nimi komunikować, to ważne jest, aby pamiętać, że na udostępnionym poście komunikacja się nie kończy. Ona dopiero się zaczyna! Angażuj użytkowników. Zadawaj im pytania, poproś ich o opinie lub podzielenie się wiedzą na konkretny temat. Dzięki takim działaniom zbudujesz swoją społeczność!
Użytkownicy uwielbiają odpowiadać na pytania, komentować, dodawać emoji, klikać “lajki” i brać udział w ankietach. Przypominaj im o tych działaniach. Wchodź w interakcje, odpowiadaj na komentarze i bądź z użytkownikami w stałym kontakcie.
3. Utworzenie BIO
Bardzo często pierwszą rzeczą, na którą użytkownik zwraca uwagę tuż po wejściu na dany profil, jest “bio” (inaczej biogram), czyli krótka notka o prowadzonej działalności, misji firmy wraz z przekierowaniem do strony internetowej lub podaniem danych kontaktowych. Dobrze wypełniony biogram zachęca do dalszego poznania profilu.
4. Tone of voice
Jak chciałbyś przedstawić swój profil w social mediach? Czy ma mieć on charakter żartobliwy, czy raczej poważny? Po określeniu grupy odbiorców (ponownie patrz punkt nr 1) musisz określić styl komunikacji. Dlaczego powinieneś to zrobić? To kształtuje wizerunek marki!
O tym, czym jest “tone of voice” dowiesz się więcej z naszego artykułu: https://seo4.net/blog/content-marketing/tone-of-voice-w-content-marketingu-i-nie-tylko-dlaczego-unikalny-sposob-komunikacji-marki-jest-wazny/.
5. Wybór najlepszej formy przekazu
Każda grupa odbiorców może mieć swoje własne preferencje, jeśli chodzi o rodzaj grafiki i filmów, które lubi oglądać. Po zapoznaniu się z użytkownikami, dostosuj swoją formę przekazu do nich. Jeśli widzisz, że Twoja grupa docelowa wybiera Reelsy i preferuję Instagram zamiast Story na Facebooku – twórz Reelsy! Jeśli jednak użytkownicy chętniej reagują na posty na Facebooku lub LinkedIn, to wykorzystuj właśnie te portale. Obserwuj zaangażowanie użytkowników i dostosuj swoje działania do ich preferencji.
6. Planowanie działań
Często zapał mija… Na początku dodajemy mnóstwo postów, filmów, Reelsów, TikToków lub innych treści, a później pierwsza ekscytacja prowadzeniem kont w mediach społecznościowych mija. Nie zapominaj o swoich użytkownikach, o których tak walczyłeś. Czy wiesz, jak temu zapobiec? Świetnym sposobem jest planowanie treści. To ostudza zapał, ale i przypomina o kolejnych publikacjach, które są niezbędne do ciągłego rozwoju profilu, a tym samym do pozyskiwania nowych klientów oraz podtrzymywania zaangażowania regularnie odwiedzających Twój profil użytkowników.
Na początku możesz wypróbować bezpłatne narzędzia, które pozwolą Ci zaplanować, kiedy oraz jakie treści będziesz udostępniać. Posty będa dodawane automatycznie, dlatego nie musisz się martwić, że o czymś zapomniałeś. Dzięki temu możesz np. obiecać swoim odbiorcom regularne dostarczanie treści, które ich interesują.
7. Zaangażowanie
Prawda jest taka, że bez Twojego zaangażowania się nie uda. Jeśli prowadzisz social media “bo trzeba” i nie masz ochoty odpowiadać użytkownikom na ich komentarze, albo odpisywać na mnóstwo wiadomości to… poproś kogoś o pomoc!
Pozyskać obserwatorów, klientów – to jedno. Ale być z nimi w stałym kontakcie, sprawić, aby czuli się zaopiekowani oraz mieli przekonanie, że Twoje konto jest miejscem, do którego chcą wracać – to drugie. Jeśli osoba zainteresowana profilem nie otrzyma odpowiedzi lub zauważy, że komentuje posty, ale tak naprawdę nikogo ten komentarz nie będzie interesował – prawdopodobnie opuści Twój profil.
8. Analiza działań
Czym byłyby podjęte działania bez odpowiednich wniosków? Może zdarzyć się, że wykonasz wszystkie powyższe punkty po kolei, a Twoi użytkownicy będą oczekiwać jednak czegoś innego niż założyłeś w swojej strategii. Wyciągaj wnioski i analizuj swoje działania.
Social media dostarczają obecnie mnóstwo bezpłatnych narzędzi, pozwalających na analizę ruchów użytkowników. Nie stój w miejscu i nie zakładaj, że to co zaplanowałeś jest w 100% trafne. Bądź bacznym obserwatorem swoich potencjalnych klientów i ich preferencji.
W pozornie nieskomplikowanych do prowadzenia social mediach bardzo łatwo popełnić błąd. Często właściciele kont zastanawiają się “dlaczego mam tak mało obserwatorów?”, “dlaczego nikt nie lajkuje moich postów?”. Przyjrzyj się niżej wymienionym sytuacjom i sprawdź, czy nie popełniasz jednego z poniższych błędów.
1. Brak uwzględnienia preferencji użytkowników danego medium
Użytkownik Instagrama oczekuje czegoś innego niż np. użytkownik LinkedIna. Jeśli chcesz przekazać jeden komunikat we wszystkich wybranych social mediach, to dostosuj przekaz do preferencji użytkowników danego medium. Nie bez przyczyny wybierają oni swoich faworytów.
Nawet jeśli użytkownik jest wielbicielem wszystkich platform social media, to umie rozróżnić ich charakter. Czy użytkownik LinkedIn będzie zainteresowany tym, że w poniedziałek masz promocję na pedicure? Czy użytkownik Instagrama będzie zainteresowany tym, w jaki sposób próbujesz pozyskać inwestora i jak na giełdzie radzi sobie Twoja spółka?
2. Brak regularności
O tej sytuacji wspomniałam już powyżej. Brak regularności to bardzo często powielany błąd. Kiedy odbiorcy mogą spodziewać się nowych treści? To Ty musisz ich o tym poinformować. Jeśli zauważą regularność publikacji na Twoim profilu, to będą do Ciebie wracać. Prawdopodobnie wtedy również algorytm social mediów doceni Twoje regularne działania (o ile nowe treści pojawiają się odpowiednio często) i sprawi, że będziesz wyświetlać się wyżej na tablicach użytkowników.
Nie zaniedbuj swoich odbiorców. Łatwiej jest regularnie, systematycznie budować społeczność niż później ponownie spróbować odzyskać ich zaufanie 🙂
3. Niedostosowanie języka
Niestety często zdarza się, że grupa docelowa nie jest taka, jaką określiliśmy, lub jaką chcielibyśmy, by była. Przykładem może być sytuacja, kiedy tworzymy posty dla osób w wieku powyżej 30. roku życia, a jednak okazuje się, że naszymi odbiorcami są osoby dopiero wkraczające w dorosłość. Sytuacja może być również odwrotna. Jeśli nie zmienimy naszego języka, którym porozumiewamy się z “publicznością” możemy stracić zainteresowanych odbiorców.
4. Brak odpowiedzi
Pamiętaj, że kiedy tworzysz angażujące treści, zachęcasz do komentowania, udostępniania czy wyrażania opinii, nie możesz zostawić swojego odbiorcy beż żadnej odpowiedzi. Jeśli ktoś wykonał to, o co go prosiłeś, lub samodzielnie chętnie pokazał zaangażowanie na Twoim profilu – podziękuj mu, daj znać, że widzisz jego aktywność i jest Ci miło, że dołączył do twojej społeczności.
5. Usuwanie niewygodnych komentarzy
Mamy wolność słowa, dlatego każdy z nas może wyrazić swoje zdanie na dowolny temat w internecie, również w social mediach. Oczywiście niektórzy przekraczają granicę, ponieważ czym innym jest konstruktywna krytyka, a czym innym hejt. Kiedy jednak przyjdzie Ci się już zmierzyć z negatywną opinią na temat Twojego produktu, usługi, czy odmiennym zdaniem niż Twoje – nie usuwaj takiego komentarza!
Skonfrontuj się z odbiorcą, porozmawiaj z nim, wyjaśnij swój punkt widzenia i podziękuj za dyskusję. Musisz być przygotowany, że udostępnianie postów nie polega tylko na tym, iż użytkownicy będą zostawiać pochwały. Jeśli pytasz użytkowników o zdanie – może być ono inne niż Twoje. Nie unoś się i nie chowaj komentarzy, które nie są dla Ciebie przychylne. Szanuj swoich odbiorców.
Podsumowanie
Komunikacja w social media nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Należy pamiętać o wielu czynnikach, ale tak naprawdę o jednym najważniejszym – strategii. Bez określonych celów, wytycznych, jak działać, w jakim czasie i dla kogo docierać, możemy nie osiągnąć tego, co zamierzamy.