Skąd brać darmowe zdjęcia i grafiki na stronę i jak z nich korzystać?
Jeśli przygotowujesz materiały na strony internetowe, blogi czy do social mediów, to zazwyczaj potrzebujesz zdjęć lub grafik o danej tematyce. Zdarza się, że ktoś dysponuje własnymi zdjęciami, jednak co w przypadku, jeśli takich nie posiadasz? Gdzie znaleźć bezpłatne grafiki do pobrania? Z którego banku zdjęć skorzystać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, gdzie możesz pobrać darmowe obrazy bez naruszenia praw autorskich.
Spis treści
Gdzie znaleźć darmowe obrazy?
Poniżej znajdziesz listę 15 stron, na których możesz pobrać bezpłatne zdjęcia do użytku komercyjnego. Ułożyliśmy je alfabetycznie. Niektóre z nich wymagają rejestracji i założenia konta.
Adobe Stock
Adobe Stock to jedna z najbardziej popularnych stron na świecie z ogromną bazą zdjęć. Niewiele jednak osób wie, że strona oferuje również bazę bezpłatnych zdjęć. Znajdziesz tam mnóstwo darmowych grafik do pobrania. Szczegółowe filtry pozwalają na dokładne wyszukiwanie. Spróbuj!
Canva
Na stronie Canva, bez rejestracji i zakładania konta, możesz wyszukać zdjęcie oraz pobrać go w rozmiarze, jaki potrzebujesz. Dodatkowo, bezpłatnie możesz je też edytować. Bez wykupienia planu ilość dodatkowych opcji jest ograniczona, jednak bardzo często w zupełności wystarczająca. Strona jest w języku polskim, dzięki czemu wyszukiwanie bezpłatnych obrazów jest niezwykle proste.
Freerange Stock
Aby pobrać darmowe zdjęcia ze strony Freerange Stock, musisz dokonać rejestracji. Po zalogowaniu się, uzyskasz dostęp do naprawdę dużej bazy bezpłatnych zdjęć.
Gratisography
Na stronie Gratisography znajduje się baza dosyć ciekawych bezpłatnych zdjęć. Wyszukiwanie niestety nie jest rozbudowane.
Uważaj też, bo w wielu miejscach widnieją linki do innych portali, również oferujących możliwość pobrania grafik, ale najczęściej płatnych. Gratisography nie wymaga rejestracji, natomiast reklamowane strony już tak. Dodatkowo zazwyczaj proszą o podanie numeru karty (po rejestracji najczęściej tylko jeden miesiąc jest bezpłatny).
Kaboompics
Kaboompics to fotograficzny bank bezpłatnych, przepięknych zdjęć. Nie trzeba dokonywać rejestracji, aby pobrać obrazek. Zdjęcia są wysokiej jakości i obejmują szeroką tematykę.
Libreshot
Strona Libreshot oferuje tysiące darmowych zdjęć, które można pobrać bez konieczności rejestracji. Na stronie w łatwy sposób można znaleźć informacje o licencjach i możliwościach. Możesz pobrać dowolną grafikę do użytku komercyjnego.
Pexels
Pexels to strona, na której również znajdziesz bezpłatne zdjęcia do pobrania. Nie musisz zakładać konta, aby “ściągnąć” zdjęcie. Przy obrazach wskazani są ich autorzy. Jeśli konkretne grafiki czy zdjęcia szczególnie wzbudzą Twoje zainteresowanie, to możesz obejrzeć wszystkie prace danego autora. Strona obsługiwana jest również w języku polskim.
Picjumbo
Picjumbo to darmowa baza obrazów: mnóstwo zdjęć, które możesz pobrać całkowicie bezpłatnie, a wyszukasz je za pomocą wyszczególnionych kategorii lub znajdującej się na górze strony wyszukiwarki. Strona nie wymaga rejestracji. Znajdują się tu zdjęcia w wysokiej rozdzielczości.
Pixabay
Pixabay to jeden z liderów na rynku, gdy mówimy o bankach darmowych zdjęć. Oferuje miliony zdjęć możliwych do pobrania bezpłatnie. Aby pobrać grafikę w najwyższej rozdzielczości, należy zarejestrować się. Strona obsługiwana również w języku polskim.
Pixinio
Strona Pixinio oferuje darmowe obrazy do pobrania. Interesujące nas zdjęcia można wyszukiwać za pomocą tagów lub kategorii. Strona wyróżnia się tym, że można pobrać zdjęcie w niestandardowym (dowolnym) rozmiarze.
Skitterphoto
Na stronie Skitterphoto znajdziesz wiele zdjęć o różnej tematyce, do pobrania całkowicie bezpłatnie.
Stocksnap
Stocksnap to kolejna ciekawa baza zdjęć do pobrania. Nie musisz logować się, aby korzystać z darmowych obrazków.
Vista Create
Strona Vista Create przypomina znaną wszystkim Canvę. Umożliwia zaprojektowanie własnych grafik oraz pobranie bezpłatnych zdjęć.
Jak korzystać z darmowych zdjęć? Na co zwracać uwagę?
Licencja to nic innego jak zgoda od autora/autorki na rozpowszechnianie jej/jego pracy. Poniżej zostały wyróżnione 3 podstawowe rodzaje licencji.
Licencja Creative Commons Zero (CC0)
Jeśli autor udostępnia swoją pracę w oparciu o licencję Creative Commons Zero to nie musisz się martwić ograniczeniami prawnymi. Ta licencja pozwala na wykorzystanie zdjęć praktycznie w każdy możliwy sposób. Możesz wykorzystać zdjęcia na blogu, stronie internetowej bądź w social mediach. Zdjęcia pobrane na licencji Creative Commons Zero możesz użyć także w kampanii reklamowej. Nie ma potrzeby podawania autora zdjęcia.
Licencja Creative Commons (CC BY, CC NC)
Udostępniane na licencjach Creative Commons wiąże się z różnymi warunkami. W wersji minimalnej licencja będzie wymagać podania informacji o autorze lub autorce.
Licencja Creative Commons BY oznacza, iż należy uznać autora. Zdjęcie musi zostać podpisane, oznaczone, ale można wykorzystać je do celów komercyjnych.
Licencja Creative Commons NC (w wersji CC BY-NC i CC-BY-NC-SA) oznacza, że dany projekt nie może zostać użyty do celów komercyjnych i oczywiście wymaga uznania autorstwa, czyli podania niezbędnych informacji o autorze zdjęcia lub grafiki.
Domena publiczna
Domena publiczna to inaczej archiwum publiczne, w którym można znaleźć materiały, które nie są już chronione przez prawo autorskie majątkowe. Należy jednak pamiętać, że prawa autorskie osobiste nie wygasają nigdy. Ze stron w domenie publicznej możesz pobrać każde zdjęcie bez żadnych prawnych obowiązków.
Pobierając darmowe zdjęcie z jednej z wyżej wymienionych stron, zawsze zwracaj uwagę na to, jaką licencją jest oznaczony obraz.