semKRK #13 – relacja z konferencji
Piątek trzynastego spędziliśmy na 13 edycji semKRK, gdzie zapoznaliśmy się z branżowymi nowinkami i sprawdzonymi strategiami działań. Trzynasta edycja upłynęła pod znakiem case studies.
Spis treści
Inspirujące case studies
Konferencję rozpoczął Krystian Kucharski, który omówił case sklepu SneakerStudio. W ciągu 16 miesięcy współpracy działania reklamowe objęły 22 kraje. W czasie prowadzenia tak rozbudowanych działań zespół musiał zmierzyć się z następującymi wyzwaniami:
- automatyzacja działań,
- dostosowanie strategii do poszczególnych rynków,
- skalowanie budżetu,
- atrybucja cross-device,
- zarządzanie projektem.
Krystian podzielił się wiedzą na temat narzędzi, które zostały zastosowane w trakcie prowadzonej kampanii, takimi jak Whoop!, PPC Bee, Feedink, Supermetrics, Market Finder, Reporting Ninja, ROI Hunter i inne.
O tym, jak skrypty i bazy danych mogą poprawić wyniki kampanii Google Ads, opowiedzieli Aneta i Dawid Krystosik. Prezentowane przez nich case study zajęło 1 miejsce na poprzedniej edycji semKRK (kategoria: “Najlepsza kampania Google Ads”). Aneta i Dawid omówili, jak uprościć sobie pracę, wykorzystując automatyzację.
Prowadzący omówili case study portalu pracuj.pl i to, jakie wyzwania przy tym napotkali (problematyczny okazał się np. import tak wielkiej struktury na konto Google Ads). Po zakończonej prezentacji odpowiedzieli na kilka pytań, m.in. dotyczących wielkości bazy danych.
Jak zarabiać więcej dzięki automatyzacji?
O dużych pieniądzach opowiedział Maciej Drzewiecki, który przedstawił własną metodę pozyskiwania klientów (gł. z sektora B2B), z której korzysta już od 1,5 roku. Maciej prowadzi firmę szkoleniowo-wdrożeniową, a jego specjalnością jest ochrona danych osobowych. Automatyzacja działań związanych z pozyskiwaniem klientów i inwestycja w kampanie Google Ads pozwoliła mu uzyskać po roku ponad milion złotych przychodu.
Mottem przewodnim prezentacji była przypisywana Eleanor Roosevelt wypowiedź: “Każdego dnia rób jedną rzecz, która Cię przeraża”. Założenie firmy i inwestycje z tym związane są niekiedy przerażające, ale – jak widać na przykładzie Macieja – mogą zwrócić się z nawiązką.
Automatyzacja działań była również tematem kolejnej prezentacji, którą wygłosił Maciej Wiśniewski. Maciej omówił kwestie automatyzacji zamówień na przykładzie cateringu dietetycznego. Na początku swojego wystąpienia przedstawił wykresy zaczerpnięte z Google Trends, z których jednoznacznie wynikało, że “catering dietetyczny” i “dieta pudełkowa” cieszą się w Polsce w ostatnich latach stale rosnącą popularnością.
Maciej prowadził dla swojego klienta kampanie Google Ads, a w następnych miesiącach współpracy skorzystał również z Facebook Lead Ads. Połączenie z narzędziem Zapier, Arkuszami Google i SMSAPI pozwoliło na automatyzację działań i zaciąganie danych z formularza zamówienia do arkusza oraz wysyłkę SMS-a do nowego klienta. Prowadzący omówił również metody targetowania potencjalnych klientów cateringu dietetycznego.
Przydatne informacje o SEO
Tematem prezentacji Piotra Michalaka była dedykowana infrastruktura SEO i skalowanie działań.
Piotr, na przykładzie z branży motoryzacyjnej, omówił kwestie tworzenia odrębnych serwisów ofertowych, mogących generować wartościowe przejścia i zapytania wspierające pozycjonowaną witrynę.
Kolejny prelegent, Robert Niechciał przedstawił prezentację o dość enigmatycznym tytule: “Bezwładność w Google”. Robert przeanalizował, korzystając z Senuto, 300 tysięcy słów kluczowych na przestrzeni 5 lat i na tej podstawie wysnuł wnioski dotyczące czasu potrzebnego na wejście strony do TOP10. Czasy te są różne w zależności od branży.
Uśrednione wartości dla Polski wyglądają następująco:
- od ilu dni w TOP10 – 712,92,
- czas przejścia od TOP50 do TOP10 – 105,27 dni.
Należy uwzględnić jeszcze czas potrzebny na wejście do TOP100, tak więc tzw. rozpędzanie domeny to długotrwały proces.
Poznajmy możliwości Google News
O usłudze Google News, agregującej najświeższe informacje z serwisów internetowych, opowiedział Grzegorz Strzelec. Choć usługa ta przeznaczona jest tylko dla wydawców, nie oznacza to, że jest dostępna wyłącznie dla dużych podmiotów. Grzegorz omówił szczegółowo, w jaki sposób dostać się do Google News. Należy pisać o trendach (czyli o tym, co jest teraz wyszukiwane i piszą o tym inni), teksty muszą być aktualne i zróżnicowane tematycznie. Treść jest oceniana zarówno przez człowieka, jak i algorytm. Trzeba spełnić szereg wymagań, zarówno technicznych, jak i dotyczących treści, ale gra jest warta świeczki – czasem możemy osiągnąć dzięki naszemu newsowi pierwszą pozycję, a co za tym idzie, zwiększyć ruch i rozpoznawalność marki.
Podsumowanie
Choć data i numer edycji wydawały się złowieszcze, pech nas ominął i nic nie stanęło na przeszkodzie, aby ponownie zagłębić się w branżowe nowinki. Konferencja trzyma poziom i już czekamy na następną edycję.