SemKRK #12 BIG – relacja z konferencji
SemKRK to branżowe spotkanie (nie tylko o SEM), którego najnowsza edycja odbyła się w krakowskiej Starej Zajezdni 19 czerwca 2019 roku. Na zainteresowanych tym, co aktualnie dzieje się w świecie SEO, SEM i szeroko pojętego marketingu internetowego, czekało aż 12 prezentacji specjalistów-praktyków.
Spis treści
Co słychać w świecie SEO?
Naszą uwagę najbardziej przyciągnęły wystąpienia ściśle związane z SEO, a więc prezentacja Cezarego Glijera, który poruszył temat ostatnich aktualizacji algorytmu Google; Kaspara Szymańskiego, który opowiedział, jak unikać kar od Google i jak reagować, gdy kara zostanie nałożona; prelekcja Pawła Gontarka, dotycząca pozycjonowania lokalnego oraz wystąpienie Damiana Sałkowskiego o zmieniającym się SEO.
Prezentacja, którą przygotował Cezary Glijer, rozpoczęła się od filmiku o pladze jadowitych żab na Florydzie. Po takim wstępie prelegent omówił ostatnie aktualizacje algorytmu Google i zmiany, jakie ze sobą niosły – zarówno globalnie, jak i w naszym kraju. Aktualizacje dotknęły szczególnie strony z branży zdrowotnej, parentingowej oraz finansowej. W prezentacji nie mogło zabraknąć case study – prelegent omówił zmiany wywołane aktualizacją algorytmu na przykładzie widoczności pewnej apteki internetowej.
Cezary wskazał również, skąd można czerpać wiedzę o aktualizacjach algorytmu, a także jakie elementy przyczyniły do spadków widoczności niektórych witryn. Za kluczowe z nich uznał:
- błędy w UX w wersji mobilnej,
- zbyt duża ilość reklam na ekranach mobilnych,
- niedostateczna szybkość ładowania strony w wersji mobilnej,
- brak odpowiedzi na zapytanie użytkownika na pierwszym ekranie smartfona,
- niewielka wiarygodność artykułu (autora),
- niska jakość treści,
- niezrozumiała struktura danych.
Kolejną prezentacją, która szczególnie nas zainteresowała, było wystąpienie Kaspara Szymańskiego, byłego pracownik zespołu Google Search, który podał garść konkretnych informacji o powodach nakładania kar przez Google, ich zakresie, a także działaniach, jakie należy podjąć, aby usunąć karę.
Niestety karę możemy otrzymać nawet za działania innych osób na naszej stronie, jak np. wygenerowany przez użytkowników spam w komentarzach czy atak hakerski.
Kaspar podzielił się cennymi poradami, m.in. o tym, w jaki sposób zareagować w momencie nałożenia kary – należy przeanalizować problem, a następnie wysłać do Google informację o działaniach, które zostały podjęte w celu naprawy zaistniałej sytuacji. Wiadomość powinna być krótka i na temat.
O lokalnym pozycjonowaniu opowiedział Paweł Gontarek, który poruszył temat konfiguracji wizytówki Google Moja Firma.
O czym należy pamiętać? Z pewnością o odpowiednim zaprojektowaniu stron docelowych dla poszczególnych oddziałów firmy, osobnych wizytówkach dla każdej lokalizacji, wykorzystaniu fragmentów rozszerzonych, optymalizacji tytułów i odpowiednich zdjęciach.
Paweł swoje wystąpienie wzbogacił przedstawieniem dwóch case study, a na zakończenie udzielił garści porad – m.in. polecił zwrócić uwagę na charakterystyczne punkty znajdujące się blisko firmy, które mają czasem swoje potoczne nazwy i w ten sposób są wyszukiwane przez użytkowników.
Następną prezentację dotyczącą pozycjonowania wygłosił Damian Sałkowski, który skupił się na zmianach, jakie zachodzą w SEO i pewnych problemach oraz dogmatach, z którymi się spotykamy. Przykładem może być naśladowanie konkurencji czy standardowe rekomendacje, dotyczące np. liczby znaków w tekście. Traktujmy takie dane jako wskazówkę, ale nie podążajmy ślepo za nimi.
Jak (jeszcze lepiej) prowadzić kampanie reklamowe?
Specjaliści Google Ads z pewnością nie nudzili się podczas wystąpienia pierwszego prelegenta, czyli Stefana Chochlaca, który podkreślił znaczenie automatyzacji reklam produktowych. Stefan rozpoczął swoje wystąpienie od krótkiej analizy e-commerce w Polsce, a także omówił formaty reklam. Prelegent przytoczył następnie wyniki badań mówiące o tym, że klienci widzący w tym samym czasie zarówno reklamy tekstowe produktów jak i reklamy PLA, 90% chętniej kupują produkt na stronie sklepu.
Stefan podkreślił zalety automatyzacji: oszczędność czasu, uproszczenie pewnych procesów, wzrost liczby klientów i finalnie osiąganie lepszych rezultatów. W swoim wystąpieniu poruszył również kwestie prowadzenia kampanii dla różnego rodzaju produktów – precyzyjnie wyszukiwanych i takich, które wyszukiwane nie są.
Stefan przytoczył także temat “Human search based campaigns”, a więc kampanii skoncentrowanej na tym, czego ludzie szukają w danym sklepie internetowym. Przedstawił także narzędzie BlueWinston, służące do automatyzacji kampanii Google Ads.
Dla zainteresowanych prowadzeniem kampanii na YouTube przydatne rady mieli Paulina Wiktorska i Łukasz Chwiszczuk.
Tematem prezentacji, którą wygłosiła Paulina Wiktorska, był właśnie YouTube, a konkretniej wykorzystanie narzędzia Brand Lift, pozwalającego na mierzenie skuteczności reklamy wideo za pomocą ankiet. A jest o co walczyć, bo z YouTube korzysta ponad miliard użytkowników. Prelegentka omówiła zasady korzystania z Brand Liftu, jego wady i zalety, a także przestrzegła przed często popełnianymi błędami, takimi jak brak planowania, mało precyzyjne pytania, brak odpowiedniego targetowania oraz analiz pozwalających na wyciągnięcie wniosków na przyszłość.
Tematem wystąpienia Łukasza Chwiszczuka, ostatniego prelegenta semKRK #12 BIG, były kampanie, które nie konwertują. Łukasz skupił się na kampaniach w serwisie YouTube. Podkreślił, że liczy się szybkie przykucie uwagi użytkownika (w ciągu pierwszych 5 sekund). Swoją prezentację wzbogacił ciekawymi przykładami reklam (udanych i nie).
Nieco filozoficzne podejście do zmian zachodzących w branży SEM zaprezentował Piotr Rudnicki. Tytuł jego prezentacji: “Que sommes nous? Ou allons nous?” to nawiązanie do słynnego obrazu Paula Gauguina. Piotr w czasie swego wystąpienia “namalował” własny obraz. Starając się odpowiedzieć na pytanie o to, dokąd zmierza branża SEM, przedstawił zmiany, jakie zaszły w tym obszarze w ostatnim czasie. Na tej podstawie wysnuł przypuszczenia, czego możemy oczekiwać w przyszłości.
O tym, że zawsze warto testować, przypomniał Bartłomiej Kaczmarczyk, który opowiedział o testach A/B dla stron mobilnych, mających na celu podnieść współczynniki konwersji. Bartłomiej omówił przykłady polegające na zmianach umiejscowienia i treści przycisków CTA i ich wpływ na konwersje. Wniosek? Nie zapominajmy o testach.
Analityka, content i podbój zagranicy
Na semKRK nie mogło zabraknąć tematu Google Analytics. Dla pasjonatów statystyk prezentację wygłosiła Martyna Zastrożna, która zwróciła uwagę na możliwość przekłamań w źródłach odwiedzin. Jak się okazuje – direct/(none) to niekoniecznie odwiedziny bezpośrednie. Martyna przedstawiła przykłady, kiedy może dojść do takich błędów i sposoby ich naprawy.
Specjaliści od contentu mogli liczyć na przydatne rady od Sławomira Czajkowskiego. Rozpoczął on ostatni blok prezentacji, który miał miejsce po rozdaniu semKRK Awards. Swoje wystąpienie zaczął od kwestii wyszukiwania słów kluczowych i zwrócił uwagę, że w tym procesie możemy korzystać chociażby z kontekstu w Wikipedii, pytań zadawanych w serwisie Quora czy nawet Amazonie a nie tylko z popularnych narzędzi do keyword researchu. Sławomir zwrócił uwagę na problem, jakim jest zbyt duży zbiór danych i zakres tematyczny, a także różne intencje użytkowników. Omówił także zastosowanie algorytmu TF*IDF (TF -Term Frequency, IDF – Inverse Document Frequency) i zwrócił uwagę na możliwości edytora narzędzia Surfer SEO.
Osoby planujące podbój zagranicznych rynków mogły skorzystać z wiedzy Artura Strzeleckiego, który mówił o rozwoju sklepu internetowego za granicą. Prelegent doradzał, w jaki sposób przygotować witrynę sklepu. Szybkość ładowania strony, przetłumaczenie treści, odpowiednia waluta to tylko niektóre z elementów, na jakie zwrócił uwagę Artur.
Podsumowując – było warto!
Z pewnością warto było poświęcić środowe popołudnie i wieczór na spotkanie ze specjalistami z różnych obszarów marketingu internetowego. Konkretne przykłady, branżowe nowinki, prelegenci-praktycy i przyjacielska atmosfera to ogromne zalety semKRK. Na pewno wybierzemy się na następną edycję. Prezentacje z tego wydarzenia można znaleźć na: https://www.facebook.com/events/2009554709345992/permalink/2063007574000705/