Relacja z SemKRK #14
W piątek 6 marca odbyła się już 14. edycja SemKRK, czyli krakowskiego spotkania pasjonatów SEM. Na uczestników czekało 7 prezentacji dotyczących nie tylko SEM i SEO, ale także narzędzi do zbierania danych czy niemieckiego rynku e-commerce.
Spis treści
Automatyzacja i skalowanie kampanii Google Ads
Pierwsza część konferencji była dedykowana specjalistom Google Ads. O tym, jak ważna jest automatyzacja kampanii, przypomniała Anna Karczewska. Automatyzacja obecna jest w wielu dziedzinach życia, czego przykładem są np. pizzomaty czy zniczomaty. A co daje automatyzacja kampanii Google Ads? Prelegentka opowiedziała o inteligentnych typach kampanii i strategiach ustalania stawek. Swoje wystąpienie Anna zakończyła praktycznymi poradami. Należy pamiętać o tym, że inteligentne kampanie potrzebują czasu, należy ustawiać realne cele i nie wprowadzać zmian zbyt często.
Kolejny prelegent – Albert Czajkowski – opowiedział o procesie skalowania kampanii Google Ads. Albert omówił temat na przykładzie przebudowy kampanii dla hurtowni z opakowaniami. Tu również, podobnie jak w 1 prezentacji, pojawiła się kwestia czasu – po wprowadzeniu zmian należy odczekać jakiś czas (ok. 2-3 tygodnie), by zaobserwować pierwsze efekty.
Pierwszy blok prezentacji zamykał Paweł Rabinek, który omówił temat Google CSS. Nie chodziło oczywiście o kaskadowe arkusze stylów – w tym przypadku pod tym skrótem kryje się Comparison Shopping Services, czyli usługi porównywania cen w Google. Paweł omówił, w jaki sposób działa ten program, jak można go wykorzystać w reklamach sklepów, ile to kosztuje, jak podłączyć sklep do CSS-a oraz jakie korzyści daje jego stosowanie. W prezentacji nie mogło zabraknąć konkretnych przykładów – prelegent omówił 5 case studies (przed i po włączeniu CSS-a).
O czym SEOwiec nie może zapomnieć?
Drugi blok prezentacji rozpoczęła Monika Kołodziejczyk, która omówiła tworzenie raportów w Google Data Studio i jak jeszcze ciekawiej przedstawiać dane. Dodatkowo pokazała wiele przykładowych zestawień, dzięki czemu mogliśmy się przekonać jak wygląda to w praktyce.
Kolejna prezentacja dotyczyła SEO, a konkretniej czynności, o których każdy specjalista w tej branży powinien pamiętać.
Sebastian Heymann podzielił swoje wystąpienie Obowiązkowe czynności SEO na 3 części:
- Optymalizacja on-site – należy zwrócić uwagę m.in na targetowanie fraz i nie dopasowywać ich na siłę do obecnej struktury serwisu. Stronę należy podzielić na widoki. Jako ciekawostkę Sebastian podał, że obecnie fraza “buty” zwraca wyniki związane z obuwiem, ale tylko damskim.
- Technical SEO – powinniśmy dokonać pełnej analizy stanu witryny.
- Link building – tu prelegent zwrócił uwagę m.in. na weryfikację łańcuchów przekierowań oraz indeksacji linków.
Zakładanie sklepu internetowego w Niemczech od A do Z
Kolejnym tematem była prezentacja Kamila Demidowskiego o zakładaniu sklepu internetowego w Niemczech. Niemiecki rynek e-commerce to jeden z najszybciej rozwijających się, szczególnie w branży fashion czy elektroniki. Sam strona Amazon.de generuje ok. 10,5 mld euro, podczas gdy wartość całego rynku to ponad 60 mld euro, co pokazuje, jak wielka jest siła e-commerce.
Jaki jest niemiecki konsument? Na to pytanie Kamil odpowiedział krótko – wymagający. Przede wszystkim świadomy swoich praw i niejednokrotnie z tej wiedzy korzystający. Dla niego ważne jest szybkie tempo zwrotów i różne możliwości płatności (w tym np. odroczenie płatności na określoną ilość dni).
Jeśli chodzi o praktyczne porady od Kamila, to przy zakładaniu sklepu warto zainteresować się hostingiem Gambio – jednym z bardziej wydajnych. Najczęściej wybieranym systemem płatności przez konsumentów jest PayPal, a firmą kurierską DHL. Niemcy zwracają także uwagę na opinie innych użytkowników np. na platformie Trustpilot. A jak wygląda optymalizacja sklepu na rynku niemieckim? Należy zwrócić uwagę na dobrą optymalizację stron pod kątem słownictwa, szczególnie ważne są frazy kluczowe z tzw. długiego ogona. Przydatne narzędzia wskazane przez prelegenta to SISTRIX i Ryte.
Incepcja optymalizacji
Ostatnim prelegentem był Michał Suski, którego prezentacja dotyczyła treści na stronie i sposobów dobierania słów kluczowych.
Na co warto zwracać uwagę? Michał wyróżnił kilka ważnych czynników:
- intencję użytkownika,
- keyword placement,
- przemyślaną strukturę treści,
- odpowiednie pokrycie tematyczne,
- nasycenie słowami kluczowymi tekstów.
Wśród przydatnych narzędzi, wymienionych przez Michała, znalazły się m.in. Ahrefs czy SEMrush. Prelegent zwrócił uwagę także na wagę atrakcyjności danych, systematyczne ich aktualizowanie i monitorowanie konkurencji.
Podsumowanie
Jeszcze nie możemy ochłonąć po piątkowej konferencji, a organizator Krzysztof Marzec już wstępnie zapowiedział kolejną edycję w czerwcu. Branżowe nowinki, przydatne rady od praktyków i przyjazna atmosfera to czynniki składające się na SemKRK (i jego sukces). Zdecydowanie warto wziąć udział w tym wydarzeniu, my na pewno nie przegapimy kolejnej takiej okazji!