Co to jest link building i na czym polega skuteczne linkowanie?
Co kryje się pod pojęciem link buildingu? Na czym polega skuteczne linkowanie i stworzenie mocnego profilu linków? Dlaczego linki są takie ważne w procesie pozycjonowania strony? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.
Spis treści
Link building – co to znaczy?
Link building to proces, który polega na pozyskiwaniu linków zewnętrznych kierujących do strony internetowej Klienta. To podstawowe działanie off-site realizowane przez agencje SEO, mające znaczący wpływ na pozycjonowanie strony. Mocny profil linków, stanowiący zbiór wszystkich odnośników kierujących do danej strony, to istotny sygnał rankingowy dla wyszukiwarki Google.
Dlaczego link building jest ważny?
Liczba, a także jakość linków do strony to swoisty system poleceń w ekosystemie Google. Link do danej strony jest traktowany jak poręczenie, że jest ona wartościowa. Im więcej takich poręczeń, zwłaszcza ze stron o wysokim autorytecie, tym lepiej dla widoczności naszej witryny. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku cytowania pracy naukowej – im więcej prac się na nią powołuje, tym musi być lepsza, prawda? Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku stron internetowych.
Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Google: https://www.google.com/search/howsearchworks/algorithms/, linki kierujące do naszej witryny, znajdujące się na popularnych stronach, są sygnałem, że zawiera ona informacje wysokiej jakości.
Wartościowy link, czyli jaki?
Mówiąc o link buildingu często spotykamy się z pojęciem “wartościowy link”. Co to właściwie oznacza, że link jest wartościowy?
Wartościowy link:
- pochodzi ze strony o wysokim autorytecie,
- strona odsyłająca jest powiązana tematycznie z naszym serwisem,
- najlepiej, gdy link nie jest oznaczony atrybutem “nofollow”. Jak możemy przeczytać na https://developers.google.com/search/blog/2019/09/evolving-nofollow-new-ways-to-identify?hl=pl, atrybut ten służy do linkowania stron, których nie chcemy polecać, ani przekazywać im pozycji w rankingu . Należy pamiętać, że “nofollow” to od jakiegoś czasu jedynie rekomendacja dla Google. Linki z “nofollow” również są wartościowe, ponieważ budują naturalny profil linków.
Więcej o sposobach oznaczania linków przeczytacie w innym wpisie na naszym blogu:
- umiejscowienie linku na stronie – linki umieszczone w treści artykułu mają większą wartość, niż umieszczone w stopce, czy kolumnie bocznej,
- większą wartość ma pewna liczba linków prowadzących z kilku różnych witryn, niż ta sama liczba z jednej witryny,
- liczba linków wychodzących z danej podstrony, na której znajduje się link kierujący do naszej witryny, jest niewielka – im jest ich więcej, tym ich moc bardziej się “rozmywa”.
Na czym polega skuteczne linkowanie?
Skuteczne linkowanie wymaga przemyślanej strategii. Istnieją miejsca, z których można pozyskać linki za darmo, ale zazwyczaj konieczne jest poniesienie pewnych kosztów, np. stworzenia i publikacji artykułu z linkiem kierującym do danej strony.
W tworzeniu strategii link buildingowej, jako źródło inspiracji, przydaje się analiza profilu linków konkurencji.
Skąd można pozyskiwać linki? Możliwości jest wiele, np.:
- publikacja artykułów w zewnętrznych portalach,
- katalogi stron,
- wpisy na forach internetowych.
Warto zachęcać użytkowników do linkowania poprzez tworzenie przydatnych materiałów, takich jak:
- artykuły,
- case studies,
- rankingi,
- e-booki,
- kursy,
- infografiki.
Strony internetowe konferencji branżowych, patronat nad organizacją lub wydarzeniem, działalność charytatywna, konkursy, współpraca z uczelniami to również doskonała okazja na pozyskanie linków do danej witryny. Możliwości jest naprawdę wiele.
Link building – na co uważać?
Jaką radę odnośnie link buildingu ma Google? Nie będzie zaskoczeniem, że jest to zachęta do tworzenia wartościowych treści, które mają szansę zdobyć naturalne linki od użytkowników, którzy uznają informacje podane w witrynie za cenne.
Google walczy z manipulowaniem pozycją witryny za pomocą linków. Jakie działania są uważane za negatywne? Jak przeczytamy na: https://developers.google.com/search/docs/essentials/spam-policies#link-spam są to m.in.:
- różnego rodzaju systemy wymiany linków, zwłaszcza na dużą skalę,
- linki ukryte,
- linki z “upchaną” dużą ilością fraz kluczowych.
Prawidłowo zaplanowana i przeprowadzona strategia link buildingowa ma kluczowy wpływ na pozycje strony. Działania te wymagają jednak czasu i wiedzy, dlatego warto powierzyć to zadanie specjalistom SEO – zachęcam do zapoznania się z naszą ofertą: https://seo4.net/pozycjonowanie-stron/.