
Wizytówki NAP – czym są i dlaczego warto z nich korzystać
Osoby zainteresowane SEO i poszukujące informacji w tym zakresie, zapewne nie raz spotkały się z rekomendacją tworzenia wizytówek NAP dla firmy. W tym artykule postaram się przybliżyć, czym są takie wizytówki, dlaczego warto je tworzyć i jak można je zdobyć.
Spis treści
Co to są wizytówki NAP?
Wizytówkę NAP można nazwać internetową wizytówką firmy. Zawiera ona najważniejsze informacje teleadresowe przedsiębiorstwa, a więc jego nazwę, adres i numer kontaktowy. Tak też należy rozszyfrować skrót NAP, który pochodzi od angielskich słów: Name (nazwa firmy), Address (adres działalności) i Phone Number (telefon kontaktowy).
Te trzy elementy to główne składowe wizytówki NAP, ale – jeśli oczywiście jest taka możliwość – powinno się do niej dodać również inne informacje o firmie przydatne dla użytkownika, np.:
- godziny otwarcia;
- adres strony internetowej;
- adres e-mail służący do kontaktu z firmą poza godzinami jej pracy;
- linki do profili w social mediach;
- zdjęcia siedziby i jej wnętrza;
- mapę umożliwiającą łatwiejsze do niej dotarcie.
Jeśli w tym momencie na myśl od razu przychodzi wam wizytówka Google Moja Firma, to jest to prawidłowe skojarzenie. Wizytówka Google jest formą bardzo rozbudowanej wizytówki NAP, która dodatkowo pozwala osobie nią zarządzającej na szerszą interakcję z odbiorcą, m.in. poprzez zamieszczanie postów, prezentację produktów w ofercie, kontakt z klientami za pośrednictwem chata czy reakcję na pojawiające się w Google opinie o firmie. Więcej o wizytówkach GMF przeczytasz w naszym artykule pt. “Google Moja Firma sprzymierzeńcem lokalnego biznesu”.

Czy warto zdobywać wizytówki NAP?
Odpowiedź jest bardzo prosta – tak. Dlaczego? Ponieważ wizytówki NAP są zarówno ważnym elementem budowania wiarygodności firmy, jak i są niezwykle istotne dla pozycjonowania lokalnego.
Znalezienie wizytówki NAP w szanowanych i rozpoznawanych bazach danych o firmach, jak przykładowo w panoramafirm.pl, zumi.pl, targeo.pl, yellowpages.pl czy cylex.pl, daje internautom poszukującym informacji o Twojej firmie większą pewność, że dana działalność nie jest potocznie mówiąc “firmą-krzakiem”.
Wiele katalogów firmowych, w tym w szczególności te związane z sektorem prawa, finansów i medycyny, które określane są przez Google jako branże YMYL (Your Money Your Life), wymaga wręcz przy tworzeniu wizytówki podania numeru NIP oraz REGON firmy, celem weryfikacji jej danych z oficjalnymi rejestrami CEIDG czy KRS.
Drugą ważną funkcją, o której już wyżej wspomniałam, jest znaczący wpływ wizytówek NAP na pozycjonowanie lokalne. Są one więc szczególnie pomocne w zdobywaniu widoczności w wynikach wyszukiwania, jak i pozyskiwaniu klientów m.in. dla firm usługowych, które działają na obszarze ograniczonym zwykle do jednej miejscowości lub województwa.
Prawidłowo zoptymalizowana i zadbana wizytówka Google Moja Firma jest świetnym startem do zbudowania lokalnej widoczności. Jeśli dodatkowo zadba się o to, by w indeksie Google pojawiło się więcej odnośników, zawierających dane teleadresowe firmy, to roboty wyszukiwarek dostaną silniejszy sygnał, że dana działalność jest powiązana z konkretnym miastem czy województwem.
Wizytówki NAP to także szansa na dywersyfikację linków prowadzących do danej strony. Większość katalogów firmowych umożliwia dodanie linku do strony firmowej, a często także do profili firmy na popularnych portalach społecznościowych.
Wizytówki NAP – gdzie je dodawać?
Pierwszym i najważniejszym krokiem do zbudowania profilu wizytówek NAP jest założenie lub przejęcie istniejącej wizytówki Google Moja Firma (w wielu przypadkach Google sam tworzył wizytówki dla firm, które ich nie posiadały), a następnie jej weryfikacja i optymalizacja.
Następnym etapem jest dodanie danych teleadresowych firmy do rozpoznawalnych katalogów branżowych i ogólnych. Można wykonać to samodzielnie lub zlecić te działania podmiotowi zewnętrznemu, czyli agencji SEO, która zajmuje się link buildingiem i która ma w swojej ofercie podobną usługę. Zobacz: Pozycjonowanie stron.
Wybierając opcję dodawania wizytówek NAP własnoręcznie, zawsze zwróć uwagę na warunki, jakie oferuje katalog czy baza danych firmowych. Często wpisy do katalogu są bezpłatne tylko przez określony czas, a następnie wymagane jest wniesienie opłaty za przedłużenie jego widoczności. Niektóre katalogi wymagają jednorazowej opłaty za publikację wizytówki NAP, inne zaś przyjmują wpisy bezpłatnie, ale pobierają opłatę za ewentualne przyszłe ich modyfikacje. Możliwości jest wiele, dlatego należy na wstępie zapoznać się z OWU lub regulaminem każdej takiej usługi.
Warto podkreślić, że NAP-y powinno się postrzegać o wiele szerzej, niż tylko jako wpisy w katalogach branżowych. Jako wizytówkę NAP warto traktować wszystkie miejsca, gdzie pojawiają się dane teleadresowe firmy, a więc również:
- profile społecznościowe, jak Facebook czy LinkedIn, które pozwalają dodać pełne dane firmy,
- lokalne portale, w których często prezentowane są miejscowe biznesy
- czy nawet portale z ofertami pracy, w których jest możliwość utworzenia profilu firmy.
Spójność danych to klucz!
Podczas tworzenia wizytówek NAP często zapomina się o najważniejszej zasadzie – w kwestii danych firmowych Google wymaga spójności. Koniecznie trzeba zatem zadbać o to, by dane zawarte w katalogach branżowych, na firmowych profilach społecznościowych czy nawet na publicznych portalach z ogłoszeniami o pracę lub forach z opiniami o firmach, zawsze były identyczne z danymi umieszczonymi na stronie firmowej. Dlaczego to ważne?
Brak spójności danych może spowodować, że algorytm Google uzna firmę za mniej wiarygodną i może doprowadzić to do niższych pozycji strony w wynikach wyszukiwania lub zmniejszyć szanse na wyświetlenie się wizytówki w Google Maps.
Poza tym niejednolite dane teleadresowe mogą dezorientować – różne nazwy działalności, numery telefonów lub adresy e-mail mogą wzbudzić uzasadnioną wątpliwość, czy dane są aktualne i sprawić, że potencjalny klient zrezygnuje z próby kontaktu.
Co znaczy “identyczne” dane? Jeśli na stronie stosujesz pełną nazwę firmy, to w wizytówkach NAP również nie używaj skrótów. Jeśli z firmą można skontaktować się pod kilkoma numerami telefonów, wybierz ten, który będzie najodpowiedniejszy do obsługi zapytań od klientów. Podobnie z adresem e-mail – nawet jeśli klient może skorzystać z kilku adresów do kontaktu z różnymi działami firmy, do wizytówek NAP wybierz jeden, który będzie podawany we wszystkich wpisach (np. biuro@nazwafirmy.pl, kontakt@nazwafirmy.pl czy info@nazwafirmy.pl).
Ogromnym wyzwaniem może być zachowanie jednolitego formatu numeru telefonu – sposobów jego zapisu bywa wiele – z prefiksami z plusem, w nawiasach lub bez prefiksów, z łącznikiem między grupami cyfr lub bez. Niekiedy zależy to od preferencji osoby go wprowadzającej, innym razem jego format może być wymuszony przez formularz. Staraj się jednak, żeby jak najczęściej był on zbliżony w zapisie do zapisu użytego na stronie firmowej.
Jednocześnie muszę podkreślić, że spójność treści wizytówki NAP odnosić należy wyłącznie do danych teleadresowych. Jeśli katalog lub portal – oprócz danych firmowych – pozwala dodać do wizytówki krótką notkę o jej profilu i oferowanych usługach, warto przygotować unikalny zoptymalizowany opis z wykorzystaniem fraz związanych z działalnością firmy.
W związku z koniecznością zachowania spójności informacji w wizytówkach NAP, należy wybierać takie miejsca ich publikacji, w których możemy w dowolnym momencie dokonać zmian, w przypadku gdy niezbędna będzie aktualizacja danych firmowych.Na koniec dodam coś, co być może wydaje się oczywistością, jednak wciąż spotyka się witryny, które nie stosują się do tej zasady: niezbędne jest umieszczenie danych NAP na stronie firmowej w stopce lub w oddzielnej zakładce. Strona firmowa bez danych teleadresowych nie budzi zaufania klienta.