
rel=”sponsored”, rel=”ugc” – nowe oznaczenia linków wychodzących od Google
Eksperci z bloga Google dla Webmasterów ogłosili wczoraj nowe wartości atrybutów linków wychodzących. Przedstawili oni dwa dodatkowe warianty oznaczania relacji naszej strony z linkowaną witryną. Oprócz atrybutu nofollow, który służył głównie za wskaźnik, że nie chcemy przekazać danej stronie żadnej mocy linkującej, od teraz możemy zastosować także rel=”ugc” oraz rel=”sponsored”.
W 2005 roku Google zaprezentowało światu atrybut rel=”nofollow”. Pierwotnie było to remedium na szerzącą się plagę spamowych linków dodawanych na forach, blogach i stronach, których właściciele dopuszczali możliwość komentowania. Po 14 latach stosowania atrybutu nofollow, Google ogłosił nowe możliwości określania charakteru linków.
Oficjalną informację o kwalifikowaniu linków wychodzących znajdziesz we wpisie na blogu Google dla Webmasterów.
Rel=”sponsored” i rel=”ugc”
Pierwszy nowy atrybut, czyli rel=”ugc” (user generated content), przeznaczony jest do oznaczania linków prowadzących do treści tworzonych przez użytkowników strony, a więc przede wszystkim komentarzy i wpisów na forach. Natomiast drugi z nich – rel=”sponsored” – pozwala na oznaczanie treści reklamowych lub płatnych linków (PPC).
Dotychczas linki oznaczone atrybutem nofollow miały nie być brane pod uwagę przez algorytm Google do określania pozycji stron. Wraz z wprowadzeniem nowych atrybutów określających relacje pomiędzy stronami, Google poinformował, iż wszystkie trzy atrybuty będą traktowane jako wskazówki dla robotów wyszukiwarki, które dopiero po analizie linku i treści do której prowadzi, zadecydują czy go wykluczyć lub uwzględnić przy ustalaniu pozycji witryny. Ma to również pomóc algorytmom na łatwiejszą identyfikację nienaturalnych modeli linkowania.
Rel sponsored, ugc czy nofollow?
Czy musisz zmieniać użyte dotychczas na swojej stronie atrybuty nofollow? I tak, i nie. Jeśli używasz ich do oznaczania treści sponsorowanych lub komentarzy użytkowników, nie musisz nic robić, ale warto podkreślić, że Google zaleca użycie atrybutów zgodnych z przeznaczeniem linków (przy czym atrybuty te można dowolnie łączyć, np. rel=”ugc sponsored”). Natomiast jeśli używasz rel=”nofollow” w celu zablokowania indeksacji wybranych adresów URL w ramach swojej witryny, koniecznie zastosuj inne rekomendowane przez Google metody, gdyż od 1 marca 2020 r. nofollow stanie się zaledwie wskazówką, a nie wytyczną dla robotów.
Jeśli nadal zastanawiasz się, jaka zawartość atrybutu rel dla linków wychodzących będzie właściwa, sprawdź w dokumentacji Google: https://developers.google.com/search/docs/crawling-indexing/qualify-outbound-links