Personalizacja contentu – co i jak personalizować? Przykłady dobrych praktyk
Co łączy Netflix, Amazon i Spotify? Na pewno fakt, że te marki wykorzystują personalizację, aby maksymalnie przyciągnąć uwagę i zaangażować swoich użytkowników. Bez względu na wielkość firmy czy liczbę produktów w asortymencie, warto w strategii content marketingowej wziąć pod uwagę – poza innymi technikami i metodami – również pomysły na personalizację.
Spis treści
Co to jest personalizacja?
Najprostsza definicja, pochodząca z internetowego wydania słownika PWN, podaje, że personalizacja to nadanie czemuś charakteru osobistego. Personalizacja występuje w różnych dziedzinach naszego życia i wielu branżach. Personalizacja dokumentu to czynność, której skutkiem jest trwałe naniesienie na dokument danych jego posiadacza (np. w dowodzie osobistym czy paszporcie). W informatyce polega ona na dostosowania programu lub aplikacji do indywidualnych potrzeb użytkownika. Z kolei w marketingu personalizacja sprowadza się do dopasowywania elementów zaliczanych do marketingowego 4P (product, price, place, promotion) do potrzeb klienta.
Dane potrzebne do personalizacji contentu
Żyjemy w czasach, w których – nadal – wiele stron internetowych lub docelowych wyświetla tę samą treść wszystkim odwiedzającym, bez względu na intencje lub sposób, w jaki do niej dotarli. Stare porzekadło głosi, że jeżeli coś jest dla wszystkich to jest dla nikogo – żadna grupa odbiorców czy potencjalnych klientów nie będzie ukontentowana contentem, stworzonym, by zainteresować każdego.
Co zrobić, by docierać ze swoją komunikacją możliwie jak najbardziej precyzyjnie? Tutaj na scenę wchodzi właśnie ona – personalizacja i spersonalizowane treści. Wyświetlanie różnym grupom odbiorców innych treści i zróżnicowane CTA dla każdej z tych grup, pozwoli wywrzeć wrażenie, że strona została zaprojektowana specjalnie dla nich. Innym sposobem, by zwiększyć przewagę witryny nad konkurencją, jest optymalizacja stron.
Wracając do tematu personalizacji – na podstawie jakich informacji tworzy się takie treści? Są to najczęściej:
- płeć,
- wiek,
- lokalizacja (miasto, kraj, region),
- rodzaj urządzenia (smartfon, tablet, komputer),
- system operacyjny urządzenia (iOS, Android, Windows, Mac i inne),
- częstotliwość odwiedzin witryny,
- historia zakupów (czy kupili wcześniej, co to było, ile to kosztowało).
Gdzie można zastosować personalizację?
- w komunikacji e-mailowej (newslettery, autorespondery, e-mail retargeting),
- na stronach internetowych,
- w aplikacjach mobilnych,
- w aplikacjach desktopowych (okienkowych).
Personalizacja – dobre praktyki
Personalizacja contentu pozwoli być krok do przodu od konkurencji, która jeszcze nie stosuje u siebie tego rozwiązania. Jakie są przykłady dobrych praktyk, w których – na różne sposoby – wykorzystywana jest personalizacja? Przedstawiamy je poniżej.
Geolokalizacja
Korzystając z adresu IP odwiedzających stronę (lub lokalizacji, którą wcześniej udostępnili), można stworzyć spersonalizowany content. Jak – w praktyce – wykorzystać geolokalizację? Pokazać użytkownikowi lokalizację najbliższych stacjonarnych sklepów, zaprezentować produkty lub banery reklamowe, które są odpowiednie dla ich obszaru (np. deszczowego Londynu). W przypadku sklepów internetowych warto ustawić automatyczne przekierowanie użytkowników do właściwej jego lokalizacji wersji językowej, która pokazuje ceny w odpowiedniej walucie.
Ankieta lub quiz
Stworzenie interaktywnej ankiety lub quizu to prosty sposób, żeby użytkownicy powiedzieli coś o sobie. Przystępna, lifestyle’owa forma to zabawa dla użytkownika, a dla działu marketingu źródło wiedzy na temat jego preferencji czy zachowań. Zebrane informacje można wykorzystać później na milion różnych sposobów – np. do kampanii email marketingowej.
Powiązane posty
To nieinwazyjny sposób personalizacji treści i uczynienia jej bardziej użyteczną dla użytkownika. Bez opierania się na plikach cookies czy zgromadzonych o nim danych po prostu – w oparciu o temat czytanego postu – polecasz dalsze treści. Dzięki temu użytkownik otrzyma dodatkową wiedzę i pomocną treść, a dodatkowo wydłuży czas spędzany przez niego w witrynie. Wystarczy zainstalować odpowiednią wtyczkę, by na blogu uruchomić “Powiązane posty”. Bardziej zaawansowane wtyczki umożliwiają osadzenie polecanych postów pomiędzy akapity artykułu lub jako pop-up.
Pierwsza wizyta
Gdy użytkownik po raz pierwszy odwiedza Twoją witrynę, warto przygotować coś naprawdę WOW. Jak zrobić na nim wrażenie? Intrygująca wiadomość powitalna lub oryginalny pop-up to tylko dwa pomysły. Nowy użytkownik ma inne potrzeby niż powracający – warto maksymalnie ułatwić mu surfowanie po witrynie i wskazać, gdzie znajdzie interesujące go produkty lub usługi.
To tylko 4 przykłady na zastosowanie personalizacji w komunikacji marketingowej lub rozwiązaniach wspierających sprzedaż. Lista nie jest zbiorem zamkniętym, bo na rynku regularnie pojawiają się nowe wtyczki, narzędzia czy techniki służące zwiększaniu liczby konwersji. W szeroko pojętym marketingu personalizacja występuje obok innego zjawiska – kastomizacji, ale o tym pojęciu więcej w innym wpisie blogowym.