
Content pruning – czym jest i kiedy go stosować?
Jeśli chcemy, aby nasza strona internetowa pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania na wiele fraz, musimy zadbać nie tylko o dużą ilość treści, ale też o ich jakość. Jednym ze sposobów optymalizacji treści jest content pruning. Co to takiego? Jak i kiedy go stosować? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.
Spis treści
Czym jest content pruning?
Słowo pruning dosłownie oznacza przycinanie, a content pruning to nic innego jak “przycinanie treści” – czyli usuwanie bądź modyfikacja treści, która jest nieaktualna, niskiej jakości, zbędna lub nieunikalna.
Content pruning ma dwa główne cele. Pierwszy to polepszenie wyników SEO – Google docenia, kiedy treści na naszej stronie są wartościowe i aktualne, i dotyczy to nie tylko nowo opublikowanego contentu, ale wszystkich treści na stronie.
Ponadto czasami zdarza się, że niskiej jakości content, który jest rozproszony w naszej witrynie, konkuruje z bardziej wartościową treścią i powoduje zjawisko kanibalizacji contentu. Jest to sytuacja, w której kilka podstron w witrynie pasuje do tego samego zapytania, w efekcie czego Google “nie wie”, która z nich najlepiej mu odpowiada i którą pokazać w wynikach wyszukiwania.
Content pruning pozwala też zaoszczędzić budżet crawlowania – roboty wyszukiwarki „nie tracą czasu” na podstrony w witrynie, które nie mają wartości.
Drugim celem jest poprawa UX – zbędny, nieaktualny lub niskiej jakości content utrudnia użytkownikowi odnalezienie na stronie tych treści, które są dla niego wartościowe i zawierają cenne informacje.
Stosując content pruning, otrzymujemy bardziej przejrzystą strukturę witryny, mamy lepiej zhierarchizowany content i możemy ulepszyć linkowanie wewnętrzne, co docenią zarówno Google, jak i użytkownicy.
Kiedy warto stosować content pruning?
Warto wykonać content pruning zawsze wtedy, gdy treść nie jest tak skuteczna, jak mogłaby być. Na przykład:
- strona nie posiada widoczności – nie jest widoczna na frazy kluczowe związane z tematem, którego dotyczy;
- strona nie jest odwiedzana przez użytkowników – nie mamy wejść nie tylko z wyszukiwarki, ale też z innych kanałów, na przykład mediów społecznościowych, co może oznaczać, że dane ujęcie tematu nie jest w żaden sposób interesujące dla użytkowników;
- strona zanotowała duży spadek odwiedzin – może być to sygnał, że treści na stronie przestały być aktualne.
Jak wykonać content pruning?
Jeśli mamy na stronie treści niskiej jakości lub nieaktualne, możemy wykonać content pruning na różne sposoby:
- usunąć treść;
- zaktualizować treść;
- przerobić treść (ulepszyć ją, rozbudować lub połączyć);
- ukryć treść przed robotami Google.
Którą z tych opcji wybrać? Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Przykładowo:
- artykuły blogowe poświęcone trendom popularnym w minionych latach możemy zebrać w jeden artykuł, omawiający zachodzące zmiany;
- opis oferty naszego sklepu internetowego, w którym przewijają się informacje na temat asortymentu, którego już nie mamy, powinniśmy zaktualizować;
- artykuł blogowy, który ma potencjał, ale nie osiąga dobrych wyników, warto rozbudować;
- landing page, który wciąż jest potrzebny ze względów marketingowych (np. odwiedzają go użytkownicy po kliknięciu w reklamy), ale może konkurować o widoczność z inną podstroną, bardziej szczegółowo opisującą dane zagadnienie, można “ukryć”, czyli wskazać, by nie był on indeksowany przez wyszukiwarkę;
- treści poradnikowe opisujące, jak korzystać z aplikacji, która nie jest już wspierana, warto usunąć.
Pamiętaj, aby na bieżąco monitorować efekty pracy – sprawdź skuteczność treści, zanim przeprowadzisz jakiekolwiek działania, a także po nich, aby przekonać się, czy strona po content pruningu zyskała widoczność. A jeśli potrzebujesz pomocy, sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić.