UX (User Experience) kontra UI (User Interface) – różnice i podobieństwa
Strona przyjazna użytkownikowi? Intuicyjnie zbudowana aplikacja? Wiadomo, że odpowiedzią na te zagadnienie jest UI i UX. Ale co to tak naprawdę znaczy? Czy to tożsame pojęcia? Czym zajmuje się UI a czym UX? Czy to to samo? Przeczytaj i sprawdź, jak mają się do siebie te dwa obszary.
Spis treści
UX i UX design, czyli co?
UX (skrót od User Experience) skupia się na usprawnianiu procesu komunikacji systemu ze statystycznym użytkownikiem (do którego skierowany jest produkt/system) i projektuje rozwiązania, które będą dla niego najwygodniejsze i najbardziej intuicyjne.
UX design jest więc projektowaniem produktu/systemu w sposób przyjazny dla użytkownika pod kątem funkcjonalnym. Można stwierdzić, że to projektowanie “od końca” – proces zaczyna się od ustawienia w centrum docelowego użytkownika produktu, odkrycia i analizy jego indywidualnych doświadczeń, emocji i potrzeb, aby następnie dostosować (rozwinąć, zmodernizować) istniejące już funkcjonalności.
UX jako pojęcie jest popularniejsze niż UI, ale czy częściej wymieniane oznacza ważniejsze? Przekonajmy się.
UI i UI design – co to właściwie jest?
UI to skrót od User Interface. To zestaw zasad oraz elementów, które służą do projektowania wizualnego. Skupia się przede wszystkim na tym, aby Interface – oprogramowanie – właściwie komunikował się z Userem, czyli użytkownikiem.
UI design to praca nad estetyką, kolorystyką, oprawą graficzną, sposobem przedstawiania treści czy zawartością menu – czyli elementami wizualnymi.
Za przykład takiego elementu może posłużyć projektowanie przycisków w taki sposób, aby zachęcały do kliknięcia w nie. Odbywa się to m.in. przy znajomości obecnych trendów, preferencji użytkowników. UI to także dostosowywanie układu strony, np. dla osób z niepełnosprawnościami, poprzez: zastosowanie odpowiedniego kontrastu motywu, wprowadzenie prostej opcji zmiany rozmiaru fontu bądź wdrożenie alternatywnego tekstu dla grafik.
Wskazane wyżej elementy odpowiadają zarówno za pierwsze wrażenie jak i dalszą interakcję między systemem a użytkownikiem – dbając, aby interfejs był możliwie jak najprostszy (w zrozumieniu i obsłudze), a komunikacja efektywna (osiągając postawione wcześniej cele względem użytkownika).
UX vs. UI czy może UX i UI?
Trzeba podkreślić jeden z najważniejszych faktów – UX i UI wzajemnie się uzupełniają. Pomimo tego, że dziedziny te wciąż często są mylone lub nazywane zamiennie – każde z nich ma przypisaną konkretną rolę, a żadne z nich nie jest w stanie spełniać swojej funkcji we właściwy sposób bez tego drugiego. Nie są to więc alternatywy, a dream team w tworzeniu systemów przyjaznych użytkownikom.
Projektanci UX I UI pracują w różny sposób i na różnych narzędziach, mają różne kompetencje i podejście do tego samego problemu, ale dopiero współpracując doprowadzają do jego kompletnego rozwiązania – funkcjonalnie i wizualnie.
Najpopularniejsze obrazowe porównanie dla relacji “UX a UI” dotyczy tworzenia budynku. Dzięki odpowiednikowi UX i przeprowadzonych w jego ramach analiz, wiadomo jak zbudować szkielet budynku, tak aby był stabilny i funkcjonalny, dopasowany do funkcji, które będzie pełnić i osób, które będą z niego korzystać. UI zaś odpowiada tu za kwestie wizualne, nie mniej istotne – podkreśla zalety zbudowanej konstrukcji i nadaje jej użyteczności.