Strategie SEO kiedyś i dziś
Internet jest środowiskiem, które podlega nieustannym zmianom. Dzieje się to m.in. w związku z ciągłymi zmianami zachowań użytkowników, stosowaniem nowych technologii w tworzeniu serwisów internetowych czy coraz większej popularności internetu mobilnego. Wyszukiwarka Google także reaguje na te zmiany, tworząc algorytmy, dzięki którym strony wyświetlają się na danej pozycji w wynikach wyszukiwania.
Linkowanie a pozycja w wyszukiwarce Google
Jeszcze jakiś czas temu jednym z kluczowych kryteriów była ilość linków prowadzących do witryny. Innymi słowy – wysoko w wynikach była ta strona, której adres często był umieszczany na innych serwisach. Istniało duże prawdopodobieństwo, że uda się wypozycjonować stronę, która:
- była zbudowana zgodnie z wytycznymi dla webmasterów,
- znajdowały się na niej wartościowe treści,
- jej adres URL pojawiał się na innych portalach (w tym powiązanych tematycznie).
W związku z powyższym, firmy SEO prowadziły strategie, które polegały w dużej mierze na linkowaniu z portali tematycznych (np. “zaplecz”, czyli serwisów tematycznych przygotowanych w celu umieszczania na nich linków).
Tego typu strategie SEO były skuteczne i dlatego stosowaliśmy (i w niektórych przypadkach wciąż stosujemy) w pozycjonowaniu stron naszych Klientów.
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, algorytm Google znacząco zmniejszył wagę linkowania. Zmieniły się zatem kryteria oceniania stron internetowych. Dziś ważne jest, aby serwis był dostosowany nie tylko dla robotów, ale przede wszystkim dla użytkowników.
Nowe strategie pozycjonowania
Teksty umieszczone na stronie powinny wyczerpująco odpowiadać na zapytania użytkowników. Niezwykle istotnym czynnikiem jest linkowanie wewnętrzne, a zatem nawigacja strony. Linkowanie zewnętrzne powinno być bardziej różnorodne. Adres strony internetowej powinien pojawiać się na różnych portalach w różnych kontekstach.
Google wspomina o tym w krótkim filmie:
Wniosek jest prosty – aby skutecznie pozycjonować stronę internetową, należy tworzyć wartościowe treści i dzielić się nimi nie tylko na stronie www, ale też publikując artykuły w serwisach zewnętrznych, udzielając się na forach internetowych, zamieszczając filmy, prezentacje, infografiki itd.. Nie jest to “czarna magia” czy tajne “know-how” agencji SEO.
Taka strategia wymaga jednak nakładów, przede wszystkim czasu. Czas w sposób proporcjonalny przekłada się na pieniądze, zatem strategie wspierające nowoczesne pozycjonowanie stron muszą siłą rzeczy kosztować więcej. Mają jednak zasadniczy plus. Pozwalają zwiększać widoczność strony. Nie pozycjonujemy więc na kilka wybranych fraz, ale szeroko – na możliwie największą ilość słów kluczowych.