Sitemap, czyli mapa witryny – czym jest i dlaczego Twoja strona jej potrzebuje?
Osoby, które dopiero wprowadzają swój biznes do sieci, często odczuwają frustrację, kiedy strona ich firmy nie pojawia się natychmiast w wynikach wyszukiwania. Pełna indeksacja nowych stron może trwać nawet miesiącami i na długość tego procesu wpływa wiele czynników. Jednym ze sposobów na jego przyspieszenie jest utworzenie mapy witryny i zgłoszenie jej w Google Search Console. Jak to zrobić? Tego dowiesz się z artykułu.
Spis treści
Mapa witryny – co to jest i czy musisz ją posiadać?
Mapa witryny nie jest elementem obowiązkowym, bez której strona nie działałaby poprawnie, ale z pewnością odgrywa bardzo dużą rolę w optymalizacji strony pod kątem SEO.
Mapa witryny to plik najczęściej w formacie XML z wykazem wszystkich adresów URL witryny, które powinien odwiedzić i zaindeksować robot Google. Można w niej zamieścić informacje nie tylko o adresach poszczególnych stron, ale także wskazać ważne zasoby znajdujące się w obrębie danej witryny, a więc przykładowo linki do dokumentów PDF, filmów czy zdjęć, które chcielibyśmy, aby były widoczne w wynikach wyszukiwania.
Oczywiście o tym, czy strona lub zasób pojawi się w SERP i tak ostatecznie zadecyduje algorytm analizujący wszystkie dane zebrane przez robota wyszukiwarki.
Ciekawostka: Obecnie mówiąc o mapie witryny (lub używając spolszczonej wersji o “sitemapie”) najszybszym skojarzeniem będzie właśnie wykaz stron w formie pliku XML. Tymczasem, jeśli ktoś miał do czynienia z pierwszymi stronami internetowymi pamięta zapewne, że w połowie lat 90. popularne stało się dodawanie na stronach www zakładki z mapą witryny, która również agregowała linki i w prosty sposób prezentowała strukturę strony. Umieszczenie takiej mapy strony w HTML było wtedy zabiegiem, który obecnie zakwalifikowalibyśmy pod działanie stricte UX, gdyż jej celem było ułatwienie użytkownikom strony (a nie robotom!) szybsze znalezienie konkretnych informacji, bez potrzeby przeklikiwania się przez cały serwis.
Mapa witryny a SEO
Każda strona, plik czy zasób – zanim pojawi się w wynikach wyszukiwania – musi zostać “znaleziona” i przeanalizowana przez robota danej wyszukiwarki. Robot rozpoczyna crawlowanie strony od pierwszego znanego adresu danej witryny (którym najczęściej jest strona główna), po czym kieruje się znalezionymi na niej linkami, wchodząc coraz dalej w strukturę witryny.
Niestety często robot może nie odnaleźć nowych podstron, jeśli np. znajdują się one w głębi struktury strony, lub gdy czas odwiedzin robota jest krótki z uwagi na niski budżet crawlowania. I w tym momencie ujawnia się kluczowa zaleta posiadania mapy strony – ułatwienie odnalezienia robotom konkretnych adresów URL, nawet tych słabo podlinkowanych lub całkowicie będących poza ogólną strukturą strony. Jeśli będą one wylistowane w pliku zgłoszonym w Google Search Console, to robot z pewnością je odwiedzi.
Poza tym, oprócz samej listy adresów URL, mapa witryny może zawierać także inne ważne dla robotów metadane, które pomogą usprawnić proces crawlowania i indeksacji danej podstrony, a więc datę jej pierwszej publikacji, ostatniej modyfikacji. Pozwala to robotom ustalić priorytet kolejności sprawdzania kolejnych adresów, co jest szczególnie istotne, jeśli strona jest bardzo rozbudowana, a budżet crawlowania mały.
Kiedy mapa strony jest niezbędna?
Chociaż, tak jak pisałam na wstępie, utworzenie mapy strony nie jest obligatoryjne, to warto ją posiadać, gdyż będzie to miało dużą wartość pod kątem optymalizacji strony, jeśli ta:
- jest bardzo rozbudowana;
- posiada słabe linkowanie wewnętrzne;
- posiada podstrony poza główną strukturą (np. landingi przygotowywane na jednorazowe działania marketingowe);
- zawiera liczne dokumenty i multimedia (dla tych zasobów można utworzyć oddzielną mapę);
- prowadzi do niej mało linków zewnętrznych.
Czy mapa strony ma jakieś ograniczenia?
Tworząc plik mapy witryny, należy stosować się do zasad określonych przez Google, które można znaleźć tutaj. Najważniejsze z nich to:
- Waga pliku mapy witryny nie może być większa niż 50 MB.
- W mapie strony powinny znajdować się wyłącznie kanoniczne adresy URL. Dodanie lub pozostawienie w mapie adresów skanonizowanych lub tych, na których ustawione są przekierowania, jest marnotrawstwem budżetu crawlowania.
- Nie ma potrzeby dodawania w mapie witryny informacji określającej priorytet strony (<priority>) ani częstotliwość wprowadzania na niej zmian (<changefreq>), gdyż Google ignoruje te wartości.
- W ramach jednego pliku XML mapy można wylistować nie więcej niż 50 000 adresów URL. Być może dla średniej wielkości strony ta “objętość” pliku wydaje się nieprawdopodobnie duża, ale w branży e-commerce przekroczenie tego limitu wcale nie jest rzadkością. Na szczęście pełna mapa strony może zostać rozłożona na kilka plików.
- XML nie jest jedynym formatem pliku mapy strony, który akceptuje Google. Inne dopuszczalne formaty to także RSS, mRSS i Atom 1.0, a także zwykły plik tekstowy, zawierający 1 adres URL w każdym kolejnym wierszu.
- Pliki mapy witryny należy zakodować w standardzie UTF-8.
Zgłoszenie mapy witryny w Google Search Console.
Samo wygenerowanie mapy strony to nie wszystko – należy jeszcze powiadomić Google o tym, gdzie ją znaleźć. W tym celu należy w Google Search Console udać się do działu Indeks -> Mapa witryny i tam wskazać URL, pod którym można ją znaleźć.
W tym miejscu można również regularnie sprawdzić, kiedy miał miejsce ostatni odczyt zgłoszonego pliku przez robota Google oraz czy nie napotkał on w mapie błędów.
Ważne: Zanim zgłosisz mapę witryny w Google Search Console, upewnij się, że żadne wymienione w niej elementy nie są blokowane przez plik robots.txt, gdyż spowoduje to pojawienie się alertu o błędach indeksowania.
Skoro już wspomniałam o pliku robots.txt, to warto dodać, że innym sposobem na wskazanie robotom, gdzie znaleźć mapę witryny danej strony, jest włączenie informacji o jej lokalizacji właśnie do tego pliku. W tym celu należy dodać w nim dyrektywę w formacie:
Sitemap: https://domenastrony.pl/lokalizacjamapy.xml
Nie da się zaprzeczyć, że mapa witryny przynosi same korzyści, dlatego rekomendujemy jej utworzenie zwłaszcza właścicielom stron, które są aktywnie rozwijane. Jeśli strona naszego klienta nie posiada mapy witryny, to tworzymy ją na samym początku współpracy w ramach pozycjonowania stron internetowych.